Views: 4
11 IX 1944 poniedziałek Imieniny Piotra, Hiacynta, Jacka.
Wschód słońca 6:19, zachód 19:17, średnia temperatura powietrza 11 °C, zachmurzenie duże.
Strona polska zrywa rozmowy w sprawie kapitulacji Powstania. Rozwój sytuacji na prawym brzegu Wisły dopinguje Niemców do odcięcia Powstańców od rzeki.
Początek niemieckiego ataku na Górny Czerniaków.
Atakują Czerniaków od strony stacji pomp przy Czerniakowskiej oraz z parku Sobieskiego. Oddziały polskie wycofują się z odcinka ul. Rozbrat między Łazienkowską a Przemysłową.
W rękach Powstańców pozostaje ul. Przemysłowa, róg Czerniakowskiej i Łazienkowskiej oraz Port Czerniakowski. Odpierają atak od strony skarpy, osłaniającej przejście z Czerniakowa do Śródmieścia. Samoloty niemieckie bombardują kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Łazienkowskiej. Pod gruzami ginie kilkadziesiąt osób cywilnych. W pozostałych dzielnicach niemieckie działania bojowe słabną.
Gen. Tadeusz Komorowski „Bór” wysyła do marszałka Konstantego Rokossowskiego depeszę z prośbą o nawiązanie bezpośredniej łączności radiowej.
„Dziennik Polski” i „Dziennik Żołnierza” w Londynie publikują listę 28 niemieckich dowódców odpowiedzialnych za palenie Warszawy nadaną dzień wcześniej przez Polskie Radio. Listę tę nadaje również w wielu językach BBC.