Views: 5
9 VIII 1944, środa. Wschód słońca 5.24, zachód 20.30, średnia temperatura powietrza 21 °C, słonecznie, wieczorem pochmurno, lokalne deszcze.
Mokotów – „Baszta” zajmuje obszar ograniczony ulicami: Puławską, Szustra, Alejami Niepodległości i Woronicza.
Ochota – oddział ppor. Jerzego i Gołębiowskiego „Stacha” zmuszony został do opuszczenia bloku przy Wawelskiej 60, zaś pluton ppor. Józefa Zająca-Nowackiego „Poboga” zmuszony został do opuszczenia fabryki Monopolu Tytoniowego przy Kaliskiej 1.
Śródmieście – powstańcy zdobyli budynek Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji.
Odparto silne natarcia ~ na barykadę Miodowa – Senatorska oraz na Elektrownię i podstację filtrów przy Lipowej. W południe silne bombardowanie Starego Miasta – wielu warszawiaków poległo.
Wola – dowódca Grupy „Północ” wycofał batalion „Parasol” do Starego Miasta.
Ginie Herbert Hummel – zastępca gubernatora dystryktu warszawskiego.
Ginie Juliusz Kaden-Bandrowski.
Oddziały „Radosława” odrzucone ostatecznie z linii Żytniej w ciężkich walkach utrzymują rejon cmentarzy wyznaniowych, Okopową z fabryką Pfeifera, szkołę i magazyny na Stawkach.
Baon „Parasol” przechodzi do odwodu d-cy Grupy „Północ” z nowym m.p. w Pałacu Mostowskich.
Stawki w ciężkich bojach przechodzą kilkakrotnie z rąk do rąk.
Na Starówce powstrzymane natarcie z kierunku mostu Kierbedzia. Ataki Niemców na pl. Zamkowy, Miodową i Ratusz odparte.
W związku z wywalczonym przez grupę Dirlewangera połączeniem z dzielnicą rządową, gubernator Ludwig Fischer mógł wraz ze swoimi urzędnikami opuścić Pałac Brühla. Kolumna samochodów pod osłoną czołgu, kierująca się na pl. Żelaznej Bramy i dalej na Wolę, dostała się pod silny ostrzał powstańców. Dr Fischer odniósł lekką ranę, a wicegubernator Hummel i jeszcze jedna osoba zginęli.
W nocy oddział por. „Gustawa” przebił się z „Reduty Kaliskiej” [Ochota] do Lasów Chojnowskich.
W Śródmieściu obroniona została barykada na ul. Szopena i placówki baonu kpt. „Golskiego” u zbiegu ul. Polnej, 6-go Sierpnia, Śniadeckich i Lwowskiej.