Views: 27

15 sierpnia 1920 r. jakże ważna data w historii Polski. Od wielu lat żyjemy w wolnym kraju. Młodsze pokolenia traktują to jako rzecz oczywistą, starsi pamiętają czasy, gdy rocznicę tzw. cudu nad Wisłą i święto Żołnierza Polskiego obchodzono potajemnie, w podziemiu, w obawie o konsekwencje ze strony władz komunistycznych i jej narzędzia jakim była bezpieka.

W tym roku mijają 104 lata od tamtych wydarzeń.

Od 14 lutego 1919 r. rozpoczęła się niewypowiedziana wojna polsko-rosyjska, kiedy to w rejonie miasteczka Mosty nad Niemnem nawiązano pierwszy kontakt bojowy z oddziałami Armii Czerwonej. Zamiarem obu stron było przejęcie kontroli nad obszarem opuszczanym przez wojska niemieckie. Strona polska występując w obronie obszarów kresowych, wysuwała racje historyczne, kulturowe i etniczne, gdyż sporne terytoria w przeważającej części zamieszkiwali Polacy. Chodziło też o zabezpieczenie suwerenności odrodzonego państwa polskiego i ustroju opartego na systemie demokracji parlamentarnej.

Konsekwencją późniejszej, uzasadnionej polityki Józefa Piłsudskiego była w dniu 25 kwietnia 1920 r. polska ofensywa na wschód.

 


„Cud nad Wisłą” Jerzy Kossak

 

Bitwa Warszawska, która rozegrała się w dniach 12 – 25 sierpnia 1920 r. była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Była to największa i jedna z najważniejszych bitew w historii oręża polskiego.

Bitwa Warszawska zdaniem D’Abernona znajduje się na 18 miejscu przełomowych, najważniejszych bitew w historii ludzkości. Dzięki zwycięstwu Polaków rewolucja komunistyczna nie rozprzestrzeniła się na południową i zachodnią Europę.

 

 

Przypomnieć należy, że Dzień ten został ogłoszony świętem Żołnierza Polskiego w 1923 r. Nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Święto obchodzono uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w ludowym Wojsku Polskim do 1946 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów. Powód wiadomy. Data ta przypominała o zwycięstwie Wojska Polskiego nad „bratnią” Armią Czerwoną. Od 1947 do 1950 roku święto Ludowego Wojska Polskiego obchodzone było 9 maja. Od 1950 roku do 1989 roku dniem, w którym obchodzono święto Wojska Polskiego był 12 października. W latach 1990–1992 obchody Święta Wojska Polskiego połączone były z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Chwała Marszałkowi Piłsudskiemu, chwała Polskim Żołnierzom.

 

 

 

 

 

 

Więcej na temat wojny polsko – bolszewickiej znajdziemy w artykule na stronie Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą:
https://www.wojsko-polskie.pl/bitwa-warszawska/

w artykule na stronie Przewodnika Katolickiego:

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2019/Przewodnik-Katolicki-49-2019/Historia/Cud-nad-Wisla-Historia-i-mit

oraz na naszym blogu:

https://zyciewarszawy24.pl/2022/08/12/cud-nad-wisla-bitwa-warszawska-1920-roku/