Views: 0
31 VIII 1944 czwartek. Imieniny Rajmunda, Bohdana.
Wschód słońca 6:01, zachód 19:43, średnia temperatura powietrza 21 °C.
Próba połączenia Starego Miasta ze Śródmieściem-Północ nie powiodła się.
Natarcie wykonane z Banku Polskiego na Bielańskiej załamało się. W czasie walk zginęło 150 żołnierzy Powstania.
Do Śródmieścia, przez będący w rękach niemieckich Ogród Saski, przedostała się jedynie kompania „Rudy” z baonu „Zośka”, a z nią kilkunastu żołnierzy ze zgrupowania kpt. „Trzaski” oraz ok. 20 z Kedywu „Kolegium A” por. „Śnicy”.
Nad ranem oddziały śródmiejskie, które opanowały w ciężkiej walce rejon pl. Żelaznej Bramy wycofały się na pozycje wyjściowe.
Od rana Niemcy rozpoczęli generalny szturm na Starówkę wsparty artylerią i lotnictwem wykonany na wszystkich kierunkach. Stare Miasto znów znalazło się pod ciężkim ogniem, zwłaszcza Luftwaffe, której samoloty dokonywały bombardowań, co godzinę.
W zbombardowanym kościele Sakramentek na Nowym Mieście ginie ok. 1000 osób.
Pierwsze ciężkie bomby spadły celnie na Pasaż Simonsa przy Nalewkach zawalając całkowicie 6-cio piętrowy gmach, w którym kwaterował baon „Chrobry I” mjr „Sosny”. Następny nalot zburzył sąsiedni budynek Szkoły Powszechnej, również będący miejscem postoju powstańców. Skutki tych dwóch nalotów były katastrofalne dla baonu „Chrobry I”. W gruzach Pasażu i szkoły zginęło około 300 żołnierzy z kompanii por. „Lisa”, ppor. „Prawdzica”, por. „Klima” i ppor. „Jacka”; zasypany został także w podziemiach sanitariat baonu wraz z rannymi.
W nocy 31 VIII/1 IX następuje początek ewakuacji Grupy „Północ” kanałami do Śródmieścia i na Żoliborz. Akcję kontynuowano również przez następny dzień.
Niemcy wywożą z Pruszkowa do obozu koncentracyjnego Stutthof 3100 osób, w tym powstańców.