Views: 37
Zapytam wprost, jak długo można wywieszać flagę państwową, bo kiedy to każdy Polak i patriota winien wiedzieć.
Otóż zgodnie z Ustawą z dnia z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych – Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18, nowelizacja z dnia 10 kwietnia 2004 roku – zmiana w Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej
każdy obywatel ma prawo i może legalnie eksponować barwy narodowe nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego, które chce uczcić w sposób wyjątkowy. O tym mówi art. 1, ust. 2 i art. 5 ust. 2 powyższej Ustawy.
Na podstronie Komendy Głównej Policji znajduje się artykuł zawierający informacje o szacunku dla polskiej flagi. W tym też artykule napisane jest:
„Flaga Rzeczypospolitej Polskiej może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje.”
https://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/4786,Zasady-oraz-dobre-praktyki-godnego-postepowania-wobec-polskich-symboli-panstwowy.html
W świetle powyższego niezrozumiałe jest z jakiego powodu i na jakiej podstawie Spółdzielnia mieszcząca się na warszawskim Grochowie/Kamionku podjęła w dniu 25 sierpnia kuriozalną decyzję o tym, że powinny zostać zdjęte flagi państwowe umieszczone przed wejściem do klatek schodowych budynków zarządzanych przez spółdzielnię.
Czym kierowano się podejmując taką decyzję, jakimi przesłankami?
Tym czasem na balkonach i w oknach budynków zlokalizowanych na obszarze działania spółdzielni wywieszone są przez mieszkańców flagi upamiętniające bohaterstwo, męczeństwo, śmierć poległych w Powstaniu Warszawskim żołnierzy, jak też upamiętniające śmierć ludności cywilnej Warszawy mordowanej przez niemieckiego okupanta.
W Warszawie (również na Grochowie i Kamionku) mieszkają jeszcze Ci, którzy przeżyli Powstanie, żyją i mieszkają ich dzieci, wnuki i prawnuki. Oni pamiętają. Przez szacunek choćby też dla nich flagi powinny wisieć do 3 października, tak jak wisiały w roku ubiegłym i latach wcześniejszych.
Nieśmiało jeszcze raz chciałbym przypomnieć. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Powstańcy i ludność Warszawy walczyła z nieprzyjacielem przez 63 dni. Powstanie zakończyło się 3 października.
Wywieszając flagę manifestujemy nie tylko szacunek dla poległych i zamordowanych w czasie w Powstania Warszawskiego. Manifestujemy w ten sposób tożsamość narodową oraz przywiązanie do swojego państwa.
Niektóre artykuły na ten temat zamieszczone w Internecie:
https://www.okopowaflagi.pl/kiedy-wieszac/37
https://www.gov.pl/web/kultura/obowiazek-wywieszania-flagi-panstwowej-rp