Views: 5
Nabyte w życiu zasoby doświadczeń, wiedza i umiejętności powinny służyć umiejętności podejmowania decyzji. W dużym skrócie taką umiejętność można nazwać mądrością, która powoduje choćby to, że szanujemy innych, zwracamy się do innych z życzliwością i w sposób nie uwłaczający ich godności.
Mądrość na platformach społecznościowych, forach publicznych powinna charakteryzować się wspomnianym szacunkiem do innych, inteligentnym i rozumnym unikaniem wszelkich konfliktów, niedeprecjonowaniem, nieobrażaniem oraz niestosowaniem wobec innych zakamuflowanych ataków pod płaszczykiem udawanego zainteresowania poruszanym tematem.
Mądrość nie jest uznawaniem swojego zdania za jedynie słuszne czy prawdziwe, czy też usilnym przekonywaniem poprzez produkowanie często wątpliwej jakością tekstów będących próbą narzucania swojego zdania, często w kwestiach, o których piszący ma niewielką wiedzę, choć wydaje się mu, że takową posiada.
Mądrość, to przestrzeganie zasad obowiązujących w określonej grupie społecznej. W przypadku grup funkcjonujących w Internecie są to netykieta, czy też napisane przez zarządzających witrynami regulaminy.
Łamanie zasad panujących w Internecie, często przez osoby posiadające zbyt mało pokory, zbyt małe zasoby mądrości, nie przestrzegające zasad etycznych, moralnych jest niczym innym, jak ograniczaniem wolności innych, łamaniem prawa w świecie rzeczywistym. Niestety świat wirtualny, świat Internetu nadal nie wypracował sobie możliwości wyegzekwowania w sposób ewidentny i dotkliwy wobec tych osób dolegliwości, które skutecznie odstraszałyby od niewłaściwego postępowania wobec innych.
Może warto zacząć w życiu stosować jako zasadę sentencję, przypisywaną starożytnemu, greckiemu filozofowi Sokratesowi: „wiem, że nic nie wiem”. Trzeba wiedzieć, że ten wielki filozof, podobnie jak Platon czy Arystoteles żyli wśród aroganckich ateńskich elit, pełnych pychy. Narzucających swój punkt widzenia, pewnych swoich racji. Sokrates obnażał w sposób ewidentny niewiedzę swoich ziomków, ich powierzchowną, płytką wiedzę, ignorancję w wielu dziedzinach. Tego wielkiego filozofa charakteryzowała pokora oraz świadomość własnej niewiedzy.
Oczywiście, nie znaczy to, że nie powinniśmy wyrażać swoich opinii. Jak najbardziej. Powinny one jednak cechować się pokorą, szacunkiem zdania innej osoby, niewyśmiewaniem poglądów innych, a co najważniejsze fundamentem ich powinna być nabyta w określonym temacie wiedza i doświadczenie osobiste oraz świadomość tego, że osoby będące z nami w interakcji mają prawo do swoich poglądów.
Słabi ludzie szukają zemsty silni wybaczają a mądrzy zwyczajnie ignorują.
p.s. Tekst powyższy napisałem w lutym.
Odniosę się jeszcze do obecnej sytuacji na świecie. Chodzi mi o brutalną, bestialską napaś na Ukrainę. Mam na myśli pojawiające się w przestrzeni wirtualnej teksty, wypowiedzi tzw. Internautów, uważających się za ludzi mądrych, wszechwiedzących, obytych i wrażliwych. Wypowiedzi tych ludzi świadczą o ich społecznej i politycznej niedojrzałości o małej wiedzy na temat historii Polski i Europy, nie wspomnę o wiedzy na temat socjologii społecznej. Ba, ci ludzie uważają, że taką wiedzę posiadają. Tak się im niestety tylko wydaje i jak zwykle brakuje im pokory i skromności. Często wypowiedzi tych ludzi, we wszelkich mediach, w tym na forach nie związanych z tematyką polityczną, czy też polityczną są żenujące i świadczą o, jak mawiała moja dobra znajoma: „są to osoby obracające się w kręgu nieskomplikowanych potrzeb emocjonalno – społecznych”.