Views: 21

2 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy,

W 2021 roku, tym dniu miały miejsce w Pruszkowie obchody poświęcone więźniom obozu Dulag 121 i osobom niosącym im pomoc.

http://dulag121.pl/

Muzeum Dulag 121 – muzeum w Pruszkowie, utworzone w 2010 roku, dokumentujące historię niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz losy mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie powstania 1944 roku.
Obóz został utworzony 6 sierpnia 1944 na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Funkcjonował do połowy grudnia 1944, a w formie szczątkowej – do 16 stycznia 1945. Przez Dulag 121 przeszło w tym okresie od 390 tys. do 410 tys. osób, spośród których dziesiątki tysięcy zostały po krótkim pobycie w obozie wywiezione na roboty przymusowe w głąb niemieckiej Rzeszy lub zesłane do obozów koncentracyjnych. Z powodu chorób, wyczerpania lub z rąk strażników poniosło śmierć od kilkuset do kilku tysięcy więźniów Dulagu 121. Ponad 30 tys. osób zdołało jednak opuścić obóz dzięki pomocy zatrudnionego tam polskiego personelu. Powierzchnia obozu pruszkowskiego wynosiła 48 hektarów. Na jego zabudowę składało się dziewięć wielkich hal produkcyjnych oraz kilkanaście mniejszych budynków. Obóz był otoczony betonowym murem z czterema bramami. Niemiecka załoga kwaterowała w budynku biurowym „Pałacyk” oraz w budynku dawnej szkoły kolejowej. Mieszkańcy Warszawy byli przetrzymywani w obozie w Pruszkowie w nieludzkich warunkach.
Zostawili za sobą wszystko co mieli, całe swoje życie.

Obóz ten jest częścią historii męczeństwa Warszawy i jej mieszkańców w czasie II wojny światowej. Od 60-70 tys. mieszkańców Warszawy trafiło stąd do obozów koncentracyjnych. 90-160 tys. wywieziono do pracy przymusowej w III Rzeszy. Wielu z nich nie wróciło do ukochanego miasta. Zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych lub umarli z głodu lub wycieńczenia w czasie pracy przymusowej. Ci, którym udało się wrócić, tak jak moim dziadkom i mojej mamie, zastali w Warszawie ruiny i zgliszcza, Nie mieli się gdzie podziać. Tak jak Warszawa ich życie legło w gruzach.