Views: 15
15 sierpnia 1920 – 15 sierpnia 2020
„1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”
Pod takim hasłem odbywają się obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Bitwa, o której mówi się, że jest 18 bitwą decydującą o dziejach świata. Bitwa określana mianem cudu nad Wisłą.
W godzinie próby, po latach niewoli, pod wodzą marszałka Piłsudskiego cały naród stanął do walki, aby bronić z trudem wywalczonej niepodległości.
W sierpniu 1920 roku położenie Polski wydawało się opłakane. Wojska bolszewickie nieubłaganie podążały na zachód, zbliżając się do Wisły, która była ostatnią przeszkodą przed przeniesieniem rewolucji komunistycznej na zachód Europy.
Dramatyczna sytuacja na froncie kontrastowała z nastrojami mieszkańców Warszawy. „Beztroska tutejszej ludności jest po prostu nie do wiary. Można by myśleć, że żadne niebezpieczeństwo nie zagraża krajowi, a bolszewicy są gdzieś o tysiąc mil od granic Polski” – zapisał w dzienniku pod datą 2 sierpnia lord Edgar Vincent D’Abernon, który później określi bitwę warszawską jako jedną z najważniejszych w dziejach świata.
13 sierpnia 1920 r., na polach pod Radzyminem rozpoczęła się jedna z decydujących bitew wojny z bolszewikami. Siły wroga pięciokrotnie przewyższały liczebnością wojska polskie. Boje pod Radzyminem i Ossowem, stoczone 15 sierpnia 1920 roku okazały się kluczowe dla obrony Warszawy i możliwości wyprowadzenia uderzenia na siły sowieckie.
Sztandar regulaminowy, wzoru 1919, ufundowany przez Związek Polek z Wilna. Za udział w walkach w latach 1914-1920 pułk został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. Wręczenia i dekoracji sztandaru dokonał Naczelny Wódz Józef Piłsudski 3 grudnia 1920 r. w Mołodecznie.